İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ulusal halterci Daniyar için son şans! Tamer Taşpınar açıkladı…

Türkiye Halter Federasyonu Lideri Tamer Taşpınar, İspanya’daki Akdeniz Oyunları’nda ismi taciz olayına ismi karıştığı tez edilen Türkmenistan asıllı ulusal halterci Daniyar İsmayilov’un ağır bir ceza alacağını söz etti.

Taşpınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, idare konseyinin da görüşlerini alacaklarını anlatarak, “Bu onun mutlaka son bahtı. Örneğin bir yıl ceza aldı. Tıpkı halde yeniden misal bir olay yaşandı. Artık bitmiştir. Bir daha ulusal gruba giremez. ‘Yeter artık’ deriz, münasebetini keseriz.” diye konuştu.

Daniyar’ın daha evvel de kampta hengame ettiğini ve 4 ay ceza aldığını hatırlatan Taşpınar, şöyle konuştu:

“Cezayla ilgili tahkim heyetine itirazı vardı. İtirazı kabul edildi ve cezası bir aya düştü. Cezası bizim verdiğimiz üzere 4 ay olarak kalsaydı Akdeniz Oyunları’na gidemeyecekti. Bir aya inince sıkletinin en uygunu olarak Tarragona’ya kendisini götürmek zorunda kaldık. Orada iki altın madalya aldı ve rekor da kırdı. Sporculuğuna diyeceğim bir şey yok lakin ahlaki istikametten zaafiyetleri olan bir atlet.”

“Yönetmelikler ne diyorsa o cezayı alacak”

THF Lideri Tamer Taşpınar, Daniyar İsmayilov’un Tarragona’da karıştığı olayın cezasız kalmayacağını belirterek, “Kimseye ulusal ekibin disiplinini bozdurmayacağız.” dedi.

Ulusal atletle ilgili kamplarda disipline karşıt çok olay yaşandığını lisana getiren Taşpınar, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Orada bir taciz şikayeti vardı. Karakolda tutuldu. Sonra temelsiz olduğu ortaya çıkınca, hür bırakıldı ve yurda döndük. Muvaffakiyete yanlışsız süratli adımlarla ilerleyen Halter Federasyonunu ve ulusal ekiplerin bu başarılarına kimse gölge düşüremez. Biz buna müsaade etmeyiz. Yazıları hazırladık. Savunmasını bize verecek. Yazıyı kendisine bildirim ettikten sonra 7 ila 10 gün içinde bize savunmasını vermek zorunda. Yeterli bir ceza alacağını kestirim ediyorum. Atlet ne yaparsa yapsın, ona hak etmediği bir cezayı vermeyiz. Yönetmelikler ne diyorsa o cezayı alacak. Bundan kaçamaz.”

Halter branşında Türkiye’nin oyunlarda 6 altın, 4 gümüş ve 5 bronz madalya kazandığını lakin kamuoyunda bunun konuşulmadığını hatırlatan Taşpınar, “İlk vakitlerde uygun niyetle bakarak nasihatlarda bulunduk. Toplumun bu cins şeyleri beğenilen karşılamadığını söyledik. Siz şampiyon olduğunuzda 80 milyon sizi bağrına basıyor. Ulusal formayı giydiğiniz vakit ve İstiklal Marşı’nın temsilcisi olduğunuzda en ufak bir kusur kamuoyunda yer alıyor. Onun için ‘dikkatli olman gerekir’ diyerek kendisine tekraren nasihat ettik. Kazanmaya çalıştık. Disiplin cezaları verdik. Denemediğimiz yol kalmadı. İstikrarsız bir atlet. Daima uçlarda yaşıyor.” sözlerini kullandı.

Ceza neye nazaran verilecek?

Lider Tamer Taşpınar, ulusal atletin kampı terketmesi, bara gitmesi ve üzerinde ulusal ekip forması bulunması nedeniyle ceza vereceklerini belirtti.

Olayın Türk, İngiliz ve İspanya basınında haber olduğunu hatırlatan Taşpınar, şunları kaydetti:

“Halter Ulusal Grubu orada çok başarılı oldu. Bunu gölgeledi. Bu muvaffakiyet konuşulmadı lakin bu yakışıksız olay konuşuldu. Bu bir. İki, gece kampı terk ediyor. Üç, bara gidiyor. Barda muhtemelen içmiş olabilir. Onu soruşturmadan sonra anlayacağız. Ondan sonra bir kızla tanışıyor ve taciz olayı oluyor. Sen sabah beşte bu türlü bir olaya sebebiyet veriyorsun. Sabah beşte orada ne işin var? Bir de ulusal grup formasıyla oraya gitmiş. Bunların hepsi disiplin cürmü gerektiren durumlar. Soruşturma tamamlandıktan sonra cezanın ismini koyabiliriz. Atletin Tahkim Heyeti’ne gitme hakkı var. Alacağı ceza hak mahrumiyeti olacaktır. Ulusal grup kamplarıyla yurt içi ve dışında karşılaşmalara katılamaz. Dünya Şampiyonası’na gitmeme durumu muhakkak var.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın