İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye Ferdi Halter Şampiyonası

Niğde’de düzenlenen Türkiye Ferdi Halter Şampiyonası devam ediyor.

Türkiye Halter Federasyonunca, 5 Şubat Spor Salonu’nda düzenlenen şampiyonanın açılış seremonisinde, kortej yürüyüşü yapıldı. Hürmet duruşunun akabinde İstiklal Marşı okundu.

Niğde Vali Yardımcısı Ekrem Aylanç, tertibin Niğde’de yapılmasından memnunluk duyduğunu belirtti.

Türk beşerinin gücünü söz edebilecek en beğenilen sporlardan birinin halter, başkasının de cet sporu güreş olduğunu vurgulayan Aylanç, şunları kaydetti:

“Tarihe baktığımızda bir milletin bahtını değiştiren Seyyit Onbaşı’nın Çanakkale Savaşı’nda kaldırdığı top mermisini de halter sporuyla özdeşleştirebiliriz. Tekrar yakın tarihe baktığımızda asrın haltercisi olan Naim Süleymanoğlu’nu dünya çapında gösterdiği muvaffakiyetler ile Türkiye de sıçrama göstermiştir. Onun açtığı yoldan onu takip eden atletlerimiz, milletlerarası toplulukta çok büyük muvaffakiyetler kazandırmışlar, bizi gururlandırmışlardır.”

Türkiye Halter Federasyonu Lideri Taner Taşpınar da Niğde’de birinci kere Türkiye Şampiyonası gerçekleştirildiğini belirtti.

Niğde’de çok büyük manevi bedeller olduğunu, en son 15 Temmuz şehidi kahraman Ömer Halisdemir’i ziyaret ederek dua ettiklerini söyledi.

Taşpınar, sportmen ve yönetici olarak kendilerinin de gurur duydukları şeyler olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Mesela genç çocukları makus alışkanlıklardan müdafaa niyetiyle spor yaptırıyoruz, önlerini açmaya çalışıyoruz, devlet birçok imkan veriyor. Bu bir kısmı. Başka bakış açısı da gençlerimiz yurt dışına gidip madalya alıyorlar, bayrağımızı dalgalandırıyorlar. İstiklal Marşı’mızı okutuyorlar. Bu gurur tanım edilmez. Onun için bu atletlerimizin yetişmesinde emeği geçen başta antrenörler hakemler ve idarecilerimiz olmak üzere hepsini tebrik ediyorum. Bu ülke kolay kurulmadı. Bir ülkeyi kurarsınız ancak yaşatmak da çok kıymetlidir. Biz tarihi derinliklerinde olan binlerce yıla dayanan bir jenerasyonun torunlarıyız. Onun için bilim adamlarımız, idarecilerimiz, herkes çok çalışmalı. Üniversiteler projeler üretmeli. Pekala biz ne yapmalıyız. Biz de atletiz. Biz de ay yıldızlı bayrağımızı nasıl dalgalandıracaksak onun gereğini yapmalıyız, gece gündüz çalışmalıyız.

Konuşmalarında akabinde dereceye giren atletlere madalyaları verildi.

Programa, AK Parti Niğde Milletvekili Selim Gültekin, Vilayet Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu ile ilgili kurum müdürleri katıldı.

Bayan ve erkeklerde toplamda dereceye giren atletler şöyle:

 

– Bayanlar

 

45 kilo

1 – Melisa Güneş (Kayseri) (124)

2 – Aişe Vural (Kırıkkale) (121)

3 – Bahar Korubey (Edirne) (120)

 

49 kilo

1 – Ayşe Doğan (İstanbul) (152)

2 – Pelinsu Bayav (Rize) (140)

3 – Gamzenur Sarıkaya (Gaziantep) (130)

 

55 kilo

1 – Ayşegül Çoban Başol (İstanbul) (175)

2 – Şaziye Erdoğan (Ankara) (173)

3 – His Alıcı (Gaziantep) (157)

 

59 kilo

1 – Ayşegül Çakın (Ankara) (186)

2 – Canan Ergül (Kırıkkale) (152)

3 – Damla Aydın (İstanbul) (146)

 

– Erkekler

 

55 kilo

1 – Mustafa Işık (Isparta) (180)

2 – Melihcan Günay (Ordu) (175)

3 – Hasan Kartal (Kilis) (172)

 

61 kilo

1 – Fettah Aydın (Antalya) (230)

2 – Emekcan Altıntaş (Niğde) (228)

3 – Süleyman Altuğ (Mersin) (227)

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın