İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tokyo'da madalya hedefliyor

İtalya’nın Milano kentinde düzenlenen Yıldızlar ve 15 Yaş Altı Avrupa Halter Şampiyonası’nda 48 kilo bayanlarda koparma, silkme ve toplamda 3 gümüş madalya kazanan Rabia Aslıhan Demir, 2020 Tokyo Olimpiyatları’na katılarak ülkesine madalya kazandırmayı hedefliyor.

İstanbul’da yaşayan ve bayram ziyareti için geldiği memleketi Amasya’nın Taşova ilçesinde çalışmalarına devam eden Rabia Aslıhan Demir, ay-yıldızlı bayrağı olimpiyatlarda göndere çekeceği günün hayalini kuruyor.

Spor hayatına voleybolla başlayan, daha sonra haltere yönelen 15 yaşındaki sportmen, bu spora başladıktan 6 ay sonra Türkiye şampiyonluğu elde etti.

Rabia Aslıhan’ın asıl maksadı ise olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonalarında Türkiye’ye madalyalar kazandırmak.

Rabia Aslıhan Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, haltere 1,5 yıl evvel başladığını söyledi.

Babasının tavsiyesi üzerine bu spora yöneldiğini belirten Demir, “Taşındığımız konutun yakınında halter kulübü olduğu için halterle tanıştım. Annem birinci evvel karşı çıktı. ‘Kız kısmı halter mi yapar’ diye. Sonra Türkiye şampiyonu olunca o da desteklemeye başladı. Bu işin bence bayanı erkeği yok. İstemekle alakalı. Bayanların da istedikleri vakit başaramayacakları spor kısmı yok bence. Ben istedim, üstesinden geldim ve başardım.” tabirlerini kullandı.

“Hedefim 2020 Olimpiyatları”

Yaşadığı zorluklara karşın pes etmediğini, hayallerinin peşinden gittiğini vurgulayan Rabia Aslıhan, şöyle devam etti:

“Tabii ki benim için eğitim birinci sırada fakat halter sporunda uzun periyodik orta veremiyorsun. İmtihan periyodu ve ders çalıştığım vakitlerden sonra çift idman yaparak boşluğu kapatıyorum. Bir formda ikisinin de üstesinden geliyorum. Ailem 2024 Olimpiyatları’nı hedefliyor fakat benim maksadım 2020 Tokyo Olimpiyatları. O vakit 17 yaşında olacağım. 17 yaş altı sıkletlerde hafifleme olacağı için orada patlama yapacağıma inanıyorum.”

Tek hayalinin ülkesine şampiyonluk kazandırmak olduğunu lisana getiren ulusal atlet, şunları kaydetti:

“İtalya’da yapılan müsabakalar birinci deneyimimdi. Her vakit amacım ay-yıldızlı bayrağımızı göndere çektirmek. Bu maksadımı de olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonalarında gerçekleştireceğime inanıyorum. Kısıtlı imkanlarla Avrupa ikincisi oldum. Bana dayanak verilirse ülkemize olimpiyat şampiyonluğu kazandıracağıma inanıyorum. En değerlisi de babamın amacını gerçekleştirmek istiyorum. Bayrağımızı dalgalandırmak istemiş lakin imkansızlıktan ötürü olmamıştı. Onun hayalini gerçekleştirmek istiyorum.”

“Çalışma ortamı ve eğitim konusunda dayanağa muhtaçlığımız var”

Ulusal haltercinin babası Selim Demir ise gençlik yıllarında güreş sporuyla ilgilendiğini lakin sahip çıkan ve yönlendiren olmadığı için bir muvaffakiyet elde edemediği anlattı.

Kendisinin apartman vazifelisi olduğunu, iki çocuğunu da spora yönlendirdiğini belirten Demir, şunları söyledi:

“Çocuklarımı sportmen olarak yetiştirdim. Çok hevesim, hedeflerim vardı lakin imkansızlıklar nedeniyle gerçekleştiremedim. İçimde bir ukde kaldı. Amaçlarımı çocuklarıma yaşatmak, milletlerarası bir tertipte bayrağımızı göndere çekmelerini, İstiklal Marşı’mızı okutmalarını istedim. Kendi imkanlarımızla çabalıyoruz. Maddi değil, manevi takviye bekliyoruz. Çalışma ortamı ve eğitim konusunda takviyeye muhtaçlığımız var.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın