İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Taşpınar isyan etti: “Cezayı niçin biz çekiyoruz?


Milletlerarası Halter Federasyonu (IWF), atletleri yasaklı husus kullandığı gerekçesiyle ortalarında Türkiye’nin de bulunduğu 9 ülkeye bir yıl boyunca karşılaşmalardan men cezası veririken karara reaksiyon gösteren Türkiye Halter Federasyonu Lideri Tamet Taşpınar, “Geçmişe dönük yapılan kusurların cezasını biz neden çekiyoruz? Biz 5 yıldır pak madalyalar kazanıyoruz. ” dedi.

Memleketler arası Halter Federasyonu (IWF) tarafından 9 ülkeye 1 yıl verilen ceza 19 Ekim 2017 tarihinde başlayacak ve 19 Ekim 2018 tarihinde sona erecek.

Kararın akabinde açıklamalarda bulunan Taşpınar, 2008-2012 yılları ortasında 3 tane atlette çıkan doping nedeniyle  kendilerine verilen bir yıllık cezanın ağır olduğuna değindi.  Geçmişin cezasını çektiklerini belirten Türkiye Halter Federasyonu Lideri Taşpınar şunları söyledi:

“Biz Milletlerarası federasyon yetkililerine az dopingli çıkan ile fazla çıkana tıpkı cezanın verilmesinin gerçek bulmadığımızı ilettik.  Bize umut verdiler.  Rusya ve Kazakistan üzere ülkelerde 10 tane bizde ise 3 atlette dopinge rastlandı. Biz 5 yıldır pak spor yapıyoruz. Ben ve idare konseyindeki arkadaşlarımız, sayın bakanımız Osman Aşkın Bak, Genel Müdürümüz Mehmet Baykan daima birlikte dopingle çabada kıymetli işlere imza atıyoruz. Hatta biz dopingle gayrette örnek gösterilen ülke olduk. Gayretimiz tüm dünyada örnek gösterildi. Bu olay 9 yıl öncesinin öncesinin sorunu. Fakat biz cezasını çekiyoruz anlamak mümkün değil.”

AVRUPA ŞAMPİYONASI İLERİ TARİHE ERTELENECEK

 2018 yılının Mart ayında Antalya’da yapılacak olan Büyükler Avrupa Halter Şampiyonası’nın tarihi Türkiye’nin aldığı cezadan ötürü ileri bir tarihe alınacak.

Bu mevzuyu hem Avrupa hem de Dünya federayonları ile konuştuğunu anlatan Tamer Taşpınar; “2018 yılındaki Avrupa Şampiyonası ülkemizde yapılacak. Ceza sonrasında Avrupa Federasyonu Lideri Antonio Urso, Dünya Federasyonu Lideri Thomas Casus ve Romanya Federasyonu Lideri Avrupa Federasyonu idare konseyi üyesi Nicu Vlad’ın bulunduğu toplantıda  lisana getirdim. Kendilerine şunu söyledim; ‘Biz bu kurallarda Avrupa Şampiyonası yapamayız. Zira; Türkiye bir spor ülkesidir. Atletlerimizin yarışmadığı bir şampiyonayı asla Türkiye’de yapamam. Zira; ben bunu halkımıza ve spor kamuoyuna anlatamam.’ Onlarda mevzuyu tekrar inceleyecekler. Şampiyonanın cezamızın bittiği tarihte yapılması konusunda anlaştık. Kendileri bize ilerleyen günlerde ayrıntılı bilgi verecek” yorumunu yaptı.

Beş yıldır federasyon başkanlığı misyonunda olduğunun altını çizen Türkiye Halter Federasyonu Lideri Tamer Taşpınar; “Doping olayının suyu çıktı. Ben federasyon lideri olalı 5 yıl oldu. Dopingle gayrette bugüne kadar başarılı olduk. 10 yıl evvel Pekin Olimpiyatlarında ve 2012 Londra Olimpiyatlarında alınan numuneler o tarihlerde pak çıkıyor. 9 yıl sonra yapılan analizde doping tespit ediliyor. Bu işi emelinin dışına çıktı” dedi.

“BASKILAR CEZALARI GETİRDİ”

Memleketler arası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) Milletlerarası Halter Federasyonu’na (IWF) yapmış olduğu baskılar sonucunda bu cezaların verildiğine değinen Taşpınar, “ Halter olimpiyatlardan çıkarılır tehdidi sonunda bu karar verildi. İngiltere ve Amerika üzere ülkelerde doping yok mu? Tabiki vardır.  Milletlerarası Anti Doping Ajansı (WADA) 8-9 yıl evvel Sibel Özkan’dan toplam 12 numune aldı ve hiçbirinde atletimiz dopingli çıkmadı. Artık teknoloji ilerledi ve sportmenler dopingli çıkıyor. Bu yanlış bir uygulama.  50 metrelik bir havuza bir damla doping hususu atın ve havuzun rastgele bir yerinden numune alındığında derhal müspet bulguya rastlanıyor.  Denetimler bugünkü koşullarda yapılsaydı Pekin Olimpiyatlarında tüm sportmenler dopingli çıkardı. Bize 3 atletiyle 10 sportmeni dopingli çıkan ülkelere farklı cezalar olacak denildi fakat 9 ülkeye bir yıl men cezası verdiler. Bu adaletsizliktir ve haksızlıktır.” diye konuştu.

“EN GÜZELLER ABD’DE YOK !..”

15 Ekim 2017 tarihinde Arnavutluk’un başşehri Tiran’da yapılacak U-23 Avrupa Halter Şampiyonası’na iştirak ile ilgili gerekli itirazları yapan Türkiye Halter Federasyonu Lideri Tamer Taşpınar’a kısa vakitte olumlu karşılık geldi.  Şampiyonanın tamamına katılma onayının IWF tarafından verildiğini belirten Taşpınar, “Bize Arnavutluk’taki şampiyonanın 4 gününe katılın denildi. Bunu yetkililer katıldığımız toplantıda söyledi.  Ben de katılmayacağımızı söyleyince yine toplantı yapıldı ve şampiyonanın tamamına katılma hakkını elde ettik” dedi.

Taşpınar ayrıyeten, “Kasım ayında Amerika’da Büyükler Dünya Şampiyonası var. Biz bu şampiyonada yokuz. Amerika bu şampiyonada en âlâ 9 ülkenin yer almamasından ötürü çok tasa duyuyor. Şampiyona çok sönük geçecek diye tasa içerisindeler. Adamlar haklı. Evvelce verilen bir tertipte artık en uygun 9 ülke olmayacak. Bu halter topluluğu için üzücü bir olay”  halinde konuştu.

“59 MADALYA İLE REKOR KIRDIK”

Türkiye U15-U17 Yıldızlar Avrupa Halter Şampiyonası’nda madalya rekoruna imza attı. Kosova’nın Priştine kentinde geçtiğimiz günlerde organize edilen Şampiyonada ulusal atletlerimiz 16 altın, 20 gümüş ve 23 bronz olmak üzere toplam 59 madalya kazanarak değerli bir muvaffakiyete imza attı. 33 ülkeden 364 atletin katıldığı şampiyonaya Türkiye kafilesi 16 erkek ve 16 bayan olmak üzere toplam 32 atletle katıldı. Karşılaşmalar sonrasında U17 Bayanlarda 599  puan toplayan Romanya’nın akabinde Türkiye  576 puanla Avrupa ikincisi oldu.

U17 Erkeklerde 554 puanla Rusya’nın artından Türkiye 535 puanla Avrupa ikinciliğini elde etti. U15 Erkeklerde ise 516 puanla Türkiye Avrupa şampiyonu oldu. U15 Bayanlarda 549 puanla Romanya’nın akabinde Türkiye 513 puanla Avrupa ikinciliğini elde etti.

Türk halter tarihinin en çok madalya kazanan kafilesi olan ulusal atletlerimizin gelecek için ümit vadettiğini belirten Tamer Taşpınar,” Olimpiyatlara hazırlanma kademesinde ve madalya alma konusunda patlama yaptığımız periyotta bize verilen ceza atletlerimizi olumsuz etkileyecek. Başarımız büyük bir sekteye uğrayacak. Lakin biz sporcularımaıza elimizden gelecek dayanağı vereceğiz. Atletlerimiz bizim gurur kaynağımız” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın