İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merakla başladığı halterde dünya şampiyonu oldu


Tayland’da düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda, bayanlar 45 kiloda 2 altın ve 1 gümüş madalya kazanan ulusal halterci Şaziye Erdoğan, ilkokul 5’inci sınıfta merakla başladığı halterde dünya şampiyonu olmanın gururunu yaşıyor.

Tayland’ın Pattaya kentinde 87 ülkeden 606 atletin iştirakiyle düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda 45 kiloda gayret ederek koparmada 77 kilo ile altın, silkmede 92 kilo ile gümüş, toplamda ise 169 kiloluk derecesiyle altın madalya kazanan Şaziye, AA muhabirine, ilkokul sıralarında merakla başlayıp şampiyonluğa uzanan muvaffakiyet hikayesini anlattı.

Şaziye, dünya şampiyonluğunun çok hoş ve tanımı sıkıntı bir his olduğunu söyledi.

Şampiyona için çok çalıştığını belirten Şaziye, elinden gelen her şeyi yaparak, Allah’ın da yardımıyla şampiyon olduğunu lisana getirdi.

Antrenörü de olan eşiyle şampiyonaya hazırlandığını anlatan 27 yaşındaki halterci, şöyle konuştu:

“İlk vakitler eşimle çalıştım. Daha sonra 3 ay ulusal grup kampına girdim. Çok güzel bir periyottu. Şampiyon olduğumda çok memnun oldum. Çok hoş bir his. Şampiyonluk bekliyordum lakin tek harekette bekliyordum. Toplam için beklemiyordum. Rabbim bana nasip etti, emeklerimi boşa çıkarmadı, bana toplamda da madalya verdi. İstiklal Marşı’nı okuttum, bayrağımızı göndere çektirdim. Bu çok hoş bir histi. İlan edildiğimde ve herkes beni arayıp tebrik ettiğinde çok keyifli oldum. Ailece çok memnunuz. Hiçbir şeyin boşa gitmesini istemiyorduk. Çok şükür boşa gitmedi. Birçok insan beni tanımaya, aramaya başladı. Biraz da olsa insan kendini kıymetli hissediyor.”

Ulusal halterci, dünya şampiyonu olduktan sonra amaçlarının yükseldiğini lisana getirerek, “Bundan sonraki maksadım önümüzdeki Avrupa Şampiyonası. Ondan sonra ise olimpiyatlara hazırlanmaya başlayacağız. Tempolu bir periyot beni bekliyor. Olimpiyatlarda da madalya almak istiyorum.” tabirlerini kullandı.

– Her şey merakla başladı

Haltere 10 yaşında başladığını ve bir daha bırakamadığını belirten Şaziye, şunlar kaydetti:

“Halter aklımda yoktu. 5’inci sınıfa giderken antrenörler geldi. ‘Yapmak isterseniz gelebilirsiniz’ dediler. Ben de merak ettiğim için gittim. Bu duruma geleceğini katiyen düşünmüyordum. İlerledikçe sevmeye başladım ve bağımlılık oldu. Madalyalara da ulaştıkça hiç bırakamadım. Evlendim hala devam ediyorum. Ailem yolun başından beri beni hiç olumsuz etkilemedi. Her vakit yanımda olduklarını söylediler. Hiç ‘Yapma kızım. Bu sana nazaran bir spor değil’ demediler lakin etrafımızdaki birçok insan aileme kızlar için uygun bir spor olmadığını, göndermemeleri gerektiğini söyledi. Ailem kimseyi dinlemedi. Onlar bana dayanak oldu, ben de bu duruma geldim.”

Başarılı atletin antrenörü ve eşi Burak Erdoğan ise Şaziye’nin dünya şampiyonu olmasının çok hoş bir his olduğunu vurgulayarak, “Oğlundan ve ailesinden farklı kaldığı bir devir var. Bunlardan ötürü emeklerin boşa gitmemesi, yapılan fedakarlıkların yerine ulaşması ve İstiklal Marşı’mızın okunup bayrağımızın göndere çekilmesi çok hoş bir his.” değerlendirmesinde bulundu.

Eşini en düzgün halde hazırlamaya çalıştığını anlatan antrenör Erdoğan, “Her kamp periyodundan evvel bir arada çalışıyoruz. Burada başka atletlerimize da ablalık yapıyor. Bundan sonraki süreçte farklı bir çalışma izleyeceğiz. Daha çok özveri ve fedakarlık lazım. Olimpiyatlarda da yeterli bir derece yapacağımıza inanıyorum.” biçiminde konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın