İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Lider Taşpınar açıkladı: “Milli ekipten göndeririz”

Türkiye Halter Federasyonu (THF) Lideri Tamer Taşpınar, Türkmenistan’daki Dünya Şampiyonası’ndan madalyasız döndüklerini lakin alttan düzgün bir grubun geldiğini söyledi.

İsmayilov ile ilgili konuştu

THF Olağan Mali Genel Şurası sonrasında açıklamalarda bulunan lider Taşpınar, altyapı atletleri, Daniyar İsmayilov ve Naim Süleymanoğlu ile ilgili görüşlerini lisana getirdi.

“Alttan hoş bir takım yetişiyor”

Federasyonun şu anda A kadrosu olmadığını lakin alttan sportmenlerin geldiğini anlatan Taşpınar, “Alttan çok hoş bir takım yetişiyor lakin büyüklerde biz yokuz. Yani güzel atletlerimiz yok. Dünya Şampiyonası’nda giderken de söz ettiğimiz üzere bir madalya beklentimiz yoktu. Doğal olarak oradan bir madalya çıkmadı.” tabirlerini kullandı.

Taşpınar, yıldızlarda, gençlerde ve 23 yaş altında çok büyük muvaffakiyetler sağladıklarını anlatarak, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bunlar 2021 yılından itibaren podyuma çıkacak çocuklar. 2020 Tokyo’ya sıkıntı lakin 2024 Olimpiyatları’na yetişecek sportmenler. Yedi yıllık tarihimizde Birinci sefer madalyasız döndüğümüz bir Dünya Şampiyonası oldu.”

“Milli gruptan göndeririz”

THF Lideri Tamer Taşpınar, ulusal halterci Daniyar İsmayilov’un âlâ bir sportmen olduğunu lakin davranışlarına dikkat etmesi gerektiğini tabir etti.

Daniyar İsmayilov’un 6 ay ceza aldığını bunun da 30 Aralık 2018’de biteceğini hatırlatan lider, “Ondan sonra nisan ayında olimpiyata puan veren Batum’da bir Avrupa Şampiyonası var. Ona katılabilecek. Yani 30 Aralık’tan sonra olan şampiyonalara katılabilecek. 1 Ocak 2019’dan itibaren ulusal ekiplerde olacak.” dedi.

Devletin, Daniyar için her şeyi yaptığını lisana getiren Taşpınar, şöyle konuştu:

“Bize kelam verdi. Çok değişmiş. İnanmak istiyoruz doğrusu. Bize itimat de verdi. İnşallah bu türlü sarfiyat. Sporculuğuna hiç bir diyeceğimiz yok lakin birebir biçimde davranış bozuklukları sergilerse hiç gözünün yaşına bakmayız. Kimse babamızın oğlu değil. Kimse ülkesini temsil ederken temsil ettiği yere zeval getirecek, laf getirecek davranışlarda bulunamaz. Bizim de buna verecek odunumuz yok. Hatta çizmeyi fazla aşarsa, sporculuğunu bitiririz. Kimse Türkiye Cumhuriyeti’nin üzerinde değildir. Hiç kimse vazgeçilmez değildir. Yeterli sportmen olabilirsiniz lakin ahlaklı olmanız gerekir. Ülkenizi adam üzere temsil edeceksiniz. Ulusal ekipten göndeririz.”

Naim Süleymanoğlu’na kitap

Federasyon lideri Tamer Taşpınar, Naim Süleymanoğlu’nun vefatının 1. yılında Edirnekapı Mezarlığı’nda olacaklarını söyledi.

Naim Süleymanoğlu ile ilgili birinci sefer Gaziantep’te bir Türkiye Şampiyonası yaptıklarını aktaran Taşpınar, “Uluslararası bir turnuvayı yılda bir defa yapmayı planladık. Bu sene birtakım nedenlerle yapamadık. İnşallah önümüzdeki yıl ona başlayacağız.” diye konuştu.

Lider Taşpınar, Naim Süleymanoğlu’nun anısına bir kitap oluşturduklarını anlatarak, “Federasyon olarak Naim ile ilgili bir kitap yazdık ve kendi ağzıyla onu anlattık. Kitap bitti. Hoş bir kitap oldu. Dört kısımdan oluşuyor. Bulgaristan yılları, Türkiye’ye geliş serüveni, madalyaları ve vefatı. Bunun dışında mezarını yaptırdık.” değerlendirmesinde bulundu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın