İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Haltercilerin gözü madalyada

Türkiye Halter Federasyonu Lideri Tamer Taşpınar, Türkmenistan’da düzenlenecek Dünya Halter Şampiyonası’nda madalyalar alacaklarına inandığını söyledi.

Taşpınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ordu’da, 2-5 Ağustos’ta düzenlenen Gençler ve 23 Yaş Altı Ferdi Türkiye Halter Şampiyonası’nın atletler açısından değer taşıdığını belirtti.

Şampiyonadan ulusal kadroya alınacak sportmenlerin, kıymetli tertiplere hazırlanacağını anlatan Taşpınar, “Önümüzde Polonya’da Avrupa Şampiyonası, Türkmenistan’da Dünya Şampiyonası var. Bu atletlerimizi kampta eğitime tabi tutacağız. Daha sonra onlar içerisinden tekrar ulusal kadroyla yurt dışına gidebilecek olanları seçeceğiz. Onun için atletlerimiz Türkiye şampiyonalarında, kamplarda ve kendi kulüplerinde yetişiyorlar. Bu tertip da bizim için tecrübe oldu.” diye konuştu.

Eylül ayında Polonya’da Avrupa, kasım ayında da Türkmenistan’da Dünya Şampiyonası düzenleneceğini anımsatan Taşpınar, şöyle devam etti:

“Dünya Şampiyonası epeyce güç lakin madalya bahtımız var. Avrupa Şampiyonası’nda madalya bahtımız daha çok. Haziran ayında İspanya’da Akdeniz Oyunları vardı. Orada 15 madalya aldık. 28 branş vardı. Türkiye’den katılan tüm branşlar içerisinde en çok madalya alan branş olduk. O bakımdan çok memnunuz. Daha sonra İtalya Milano’da yapılan 15 ve 17 Yaş Altı Avrupa Halter Şampiyonası’nda 51 madalya aldık. Fırtına üzere estik. Sağanak sağanak madalya yağdı. İki de rekor kırdık. Fevkaladeydi, birinci sefer bu türlü birşey oluyor. Halter çok düzgün gidiyor. Allah nazardan saklasın diyoruz.”

“Naim Süleymanoğlu ile Halil Memnun bizim gururumuz”

Tamer Taşpınar, memleketler arası muvaffakiyetlerin, önlerindeki öbür kıymetli tertiplere da olumlu yansıdığını vurgulayarak, “Öyle umuyorum ki Türkmenistan’da yapılacak Dünya Şampiyonası’nda birkaç madalya alacağız.” tabirlerini kullandı.

“Yıllar evvel 10, 13, 15’inci sıralarda ulusal gruplarımız yer alırdı.” diyen Taşpınar, “2017 yılında Polonya tüm branşlarda Avrupa birincisi oldu, biz ikinci olmuştuk. Polonya halterde çok güçlü bir ekip, tarihi de çok eski. Şu anda biz birçok kategoride Polonya’yı geçtik. Uygun gidiyor hamd olsun. İnşallah daha da uygun gidecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Halter sporunda Naim Süleymanoğlu ile Halil Memnun’un, Türkiye’nin gururları olduğunu aktaran Taşpınar, şunları kaydetti:

“Bu iki atletimiz da bizim gururumuz, medarıiftiharımız. Tıpkı vakitte dünya halterinin de. Üçer sefer olimpiyat şampiyonu oldular, 6-7’şer sefer Avrupa ve dünya şampiyonlukları da var. İstisnai atletler. Diyorum ki o tip atlet bulabilirsek inşallah o günleri de yakalarız. Bugün için bu koşullarda çok sıkıntı. Halter Türkiye’nin en başarılı branşlarından bir tanesi. Bir olimpiyatta 3 tane altın madalya almıştı. İşte ona altın çağ diyoruz. Bir daha o madalyaları almak çok güç lakin alamayacağız diye de yerimizde saymak yok.”

“Çok çağdaş tesislerimiz var”

Tamer Taşpınar, madalya sayısında artış sağlandığına işaret ederek, şu tabirleri kullandı:

“Görevi aldığımız günden, 6 yıl evvelinden bugüne geldiğimizde madalya sayısına yıllık ortalama bakıyoruz. 80 civarındaydı, yıllık madalya sayısı 150-160’ı buluyor. İkiye katladık. Temel olan da dopingsiz, tertemiz. Halterde bir gelenek vardı, herkes doping yapıyordu. Tüm ülkeler ve maalesef bu Türkiye’ye de sıçradı fakat bizim aldığımız madalyaların hepsi pak ve dopingsiz madalyalar. İşe hile karıştırmamak lazım, atletin sıhhatini korumak lazım.”

Vazifeye geldiklerinde bin 250 atlet olduğunu, artık ise 3 bin 500 lisanslı atletlerinin bulunduğunu bildiren Taşpınar, “32 vilayette faaliyetimiz vardı, artık 57 vilayette var. Bir de bizim idman salonları bodrum katlarda rutubetli ve affedersiniz tuvalet kokan yerlerdi. Şu anda bakanlığımız ve genel müdürlüğümüz sağ olsun çok çağdaş tesislerimiz var.” diyerek kelamlarını tamamladı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın