İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Görüntü – Dünya rekoru 26,3 ton ile geldi


Sportmen Tolga Çakmak, Guinness Dünya Halterde Dik Sırayla Bir Saat İçinde Kaldırılan En Fazla Yük Rekorunu 26 bin 305 kilogramla kırdı.

Görüntü – Türk atletten rekor

Yeşilköy’de bir otelde gerçekleşen rekor denemesinde, Guinness Dünya En Çok Yumruk Atma Rekoru sahibi, Muay Thai, kick boks, krav maga, sambo, fitness, yüzme, atletizm ve dalgıçlık sporlarında yarışan Çakmak’ı, rekor denemesine 16 Guinness Rekoru sahibi Namık Ekin hazırladı.

Denemeye başlamadan gazetecilere açıklama yapan Guinness Türkiye Temsilcisi Namık Ekin, yeni bir Türkiye rekoru için hazır olduklarını vurgulayarak, Çakmak’ın ABD’li atlet Bob Natoli’nin 2012 yılından beri elinde bulunan 1 saat içinde kaldırılan en fazla tartı rekorunu kıracağına inandıklarını söyledi.

Natoli’nin bin 291 tekrarla 23 bin 450 kilogram kaldırdığını tabir eden Ekin, “Guinness Türkiye Tasdikleme Kurumu olarak tasdikleyeceğiz ve sertifikasını vereceğiz. Yapamazsa da denemiştir sertifikası vereceğiz. Ben yapacağına inanıyorum.” dedi.

Çok çalıştığını ve başaracağını belirten Çakmak’ın deneme öncesi tansiyonu 14/9 ölçüldü.

Rekor denemesini 19,4 kilogram ile başlatan Çakmak, bir saat müddetince halter kaldırdı.

ABD’li sportmen Natoli’nin rekorunu müddet bitimine 1,5 dakika kala kıran Çakmak, mühlet sonunda bin 97 tekrarla 26 bin 305 kilogram kaldırarak, rekorun sahibi oldu. Rekor sonunda Çakmak’ın tansiyonu 18/14 olarak ölçüldü.

Ekin, Çakmak’ı tebrik ederek, “Tolga ile gurur duyuyorum. Yakında benim rekorlarımı da kıracaktır. Allah bu türlü gençleri başımızdan eksik etmesin ve onlara gerekli imkanları tanıma fırsatı versin bize. Bu türlü bir rekoru kırmak değil akıldan geçirmek bile bir dünya rekoru bence. Tolga, bin 79 tekrar yaptı, 23 tonu geçince Amerikalıyı hastaneye kaldırmışlardı. 26 ton 305 kilogram kaldırdı Tolga.” diye konuştu.

Çakmak, çok sıkı bir idmanla hazırlandığını lisana getirerek, şunları kaydetti:

“Bu dünya rekorunda hiç yorulmadım. Bir saat daha yapabilirim. Şuur altına bunu yerleştirmiştik. Bir saat boyunca halter kaldırma, hiç dinlenme vermeden ve yalnızca tek bir hareketle upright rowing yaparak bu çok enteresan bir şey. Aylar öncesinde sırt kaslarımı güçlü bir hale getirdim. Güç ve sürat idmanı, gücün devamı ve dayanıklılık idmanlarını günün farklı saatlerinde sürdürdüm. 4 ayda hazırlandık. 6 dünya rekoru projemiz daha var. Yumruk ve yük rekorlarıyla 2’de 2 yaptık. Yüzde 100 muvaffakiyet sağladık. Çok memnunum. ABD vatandaşı Natoli’nin rekorunu geçtik ve Türkiye’ye getirdik. Bunun memnunluğu içindeyiz. Emelimiz İstiklal Çabamızın kahramanlarını, vatanın ve milletin ayrılamaz bütünlüğü için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizi hürmet ve minnetle anmak ve bir Amerikalıyı yenmektir. Bizler 4 kıtada operasyon yapmış ve 3 kıtaya hakim olmuş yavuz ve yetenekli bir milletiz. Tarihimiz kahramanlıklarla doludur. Bundan sonraki gayemiz en çok mekik ve imtihan çekme dünya rekorunu geçmek olacak. Bir sonraki deneme 18 Mart Çanakkale Zaferini kutlamak emeliyle olacak. Dünya rekoru bir sürpriz olacak.”
Ekin, rekor denemesini muvaffakiyetle sonlandıran ve bir saatte 26 bin 305 kilogram kaldırarak dünya rekorunu Türkiye’ye getiren atlet Tolga Çakmak’a, Guinness Dünya Rekoru sertifikası verdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın