İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gereç deposundan Türkiye şampiyonu çıkardı

Gaziantep’te halter antrenörü Sıtkı Doğan, bir okulun materyal deposunu kendi uğraşlarıyla spor salonuna dönüştürerek, Türkiye dereceleri elde eden sportmenler yetiştirdi.

Özgürlük Mahallesi’nde bulunan 8 Şubat Ortaokulunda yaklaşık 7 ay evvel öğrencilere eğitim vermesi için görevlendirilen Halk Eğitim Merkezi halter antrenörü Doğan (30), okulun hayli berbat durumdaki materyal deposunu spor salonuna dönüştürdü.

Geçmişte kaynak ustalığı da yapan Doğan, atıl durumdaki sıra ve masa üzere gereçlerle ring ile spor aletleri yaptı. Doğan’ın materyal deposundan dönüştürdüğü spor salonunda yetiştirdiği dezavantajlı öğrenciler, ulusal karşılaşmalarda madalyalar kazandı.

Halter antrenörü Sıtkı Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilere yararlı olabilmek ismine spor salonu açmaya karar verdiğini söyledi. Okul idaresinin müsaadesiyle materyal deposunu spor salonuna çevirdiğini lisana getiren Doğan, öğrencilerinin başarısı için gece gündüz demeden efor harcadığını aktardı.

Doğan, 7 ay içerisinde Türkiye genelinde çeşitli muvaffakiyetler elde ettiklerini söz ederek, şöyle konuştu:

“Bulunduğumuz semtteki ailelerin maddi durumu zayıf. Elimizden geldiği kadar öğrencilerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Türkiye şampiyonasında birincilik elde eden öğrencimiz var. Silkmede kendi tartısından fazlasını kaldırdı. Bunun yanında atletlerimin 8 ikincilik ve üçüncülüğü mevcut. Amacımız, gelecek yıl öğrencilerimizi ulusal ekibe göndermek. Hazır durumdalar lakin yaşları küçük olduğu için şu an beklemedeyiz. Öğrencilerimiz bu sporu severek yapıyorlar. Bundan ötürü hoş dereceler elde ediliyor.”

Öğrencilerinin çok çabalı bir formda çalıştığını anlatan Doğan, “Genel prestijiyle etrafta makus alışkanlıkları olan çocuklar vardı. Bu tıp şeyleri engellemek için çocuklarımızı spora çekmeye çalıştık ve başarılı da olduk. Sahiden şu an semtimiz de çok âlâ durumda. Artık berbat alışkanlığı olan çocuk göremiyoruz.” diye konuştu.

Doğan, hala 8 atletle çalışmalarını sürdürdüklerini aktararak, öğrencilerinin gelecekte çok daha yeterli dereceler elde edeceğine inandığını kelamlarına ekledi.

Bahar Kırat: “Halter benim hayatım”

Sıtkı Doğan’ın başarılı atletlerinden 12 yaşındaki Bahar Kırat, hocasının yönlendirmesiyle haltere başladığını, 4 ay sonra da Bilecik’te düzenlenen şampiyonada koparmada 30 ve silkmede 48 kilo tartı kaldırarak Türkiye birinciliği elde ettiğini kaydetti.

Halderdeki gelişiminin eğitim hayatına da olumlu yansıdığını belirten Kırat, “Şu anda halter benim hayatım. Ulusal kadroya gidip, Avrupa’da muvaffakiyetler elde etmeyi hedefliyorum.” sözlerini kullandı.

Haltere yönelen atletlerden Sıla Şimşek, katıldığı birinci karşılaşmada Türkiye altıncılığı elde ettiğini aktardı. Etrafından, “Sen yapamazsın.” biçiminde yansılar aldığını kaydeden Şimşek, “(Kızlar yapamaz.) dediler. Ben başardım ve yaptım.” biçiminde konuştu.

Atletlerden Yaren Baydemir, halterin çok eğlenceli bir spor kolu olduğunu vurgulayarak, “Türkiye üçüncülüğü elde ettim. Ailem madalya aldığımı görünce, devam etmeme razı oldu.” derken, Halil Furkan Güneş ise sporun hayatına olumlu katkısı olduğunu anlatarak, “Ben hudutlu bir insandım. Arkadaş etrafım biraz berbattı. Artık arkadaş etrafımı değiştirdim ve daha sonra haltere yönelerek Türkiye beşinciliği elde ettim.” değerlendirmesinde bulundu.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın