İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Futbol alanından halterde dünya şampiyonluğuna

Ulusal halterci Nuray Levent, kazandığı dünya ve Türkiye şampiyonluklarını, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda altın madalya ile taçlandırmak istiyor.

Yaklaşık 4 yıl evvel halı alanda arkadaşları ile futbol oynayan Nuray Levent’in güçlü ve atletik yapısını keşfeden antrenörü Yasin Aydın, 18 yaşındaki sporcuyu haltere yönlendirdi. Bir devir yapmak istemediği haltere ailesinin de dayanağıyla adapte olan Nuray, kısa müddet içerisinde Türkiye ve dünya şampiyonlukları elde etti.

18. Akdeniz Oyunları’nda, bayanlar 63 kilo kategorisinde uğraş eden ulusal halterci Nuray Levent, silkmede kaldırdığı 116 kilo ile altın, koparmada da 95 kilo ile gümüş madalya kazandı.

Ulusal sportmen Nuray Levent, geçen yıl Tayland’da düzenlenen Dünya Yıldızlar Halter Şampiyonası’nda kızlar 58 kiloda koparmada 84 kiloyla gümüş, silkmede 107 kiloyla altın madalya kazanırken, toplamda 191 kiloyla dünya şampiyonluğuna ulaşmıştı.

Halter karşılaşmalarında aldığı derecelerle hem kız çocuklarına hem de Türk atletlere örnek olan Nuray, madalya maksadıyla 2020 Olimpiyatları’na hazırlanıyor.

“Madalya istiyorum, rengi hiç fark etmez”

Nuray Levent, yaptığı açıklamada, antrenörü Yasin Aydın’ın hayatını değiştirdiğini söyledi.

Arkadaşlarıyla futbol oynadığı sırada antrenör Aydın’ın kendisinin yanına geldiğini anlatan Nuray, şöyle konuştu:

“Şu an içinde bulunduğumuz spor salonunun yan tarafında arkadaşlarımla futbol oynuyordum. Antrenörüm Yasin Aydın yanıma geldi, bu türlü başladım haltere. Bir iki gün geldim spor salonuna. Daha sonra gelmedim. Sonra Yasin hocam bizim meskene geldi, sportmen olarak beni istiyordu, ailemle konuştu. Annem ve babam, yanımda olduklarını belirterek beni tekrar haltere gönderdi. Bu türlü başladı serüven.”

Haltere başladığı sıralarda bayanların bu spora ilgi göstermediğine değinen Nuray, “İlk başladığımda bayanlar hiç gelmiyordu. Herkes ‘Bu erkek sporu’ diyordu. Bayanlar olarak ‘onlarsız da yapabiliriz’i göstermek için başladık, başardık da. Şu an Türkiye çapında birçok bayan haltercimiz var.” tabirlerini kullandı.

Akdeniz Oyunları’nda çok heyecanlandığını belirten Nuray, şunları kaydetti:

“İlk olarak Sırbistan’da bronz madalya aldım. 2015 yılında Yıldızlar 15 Yaş Altı Şampiyonası’nda 3 rekor kırarak 3 altın madalya kazandım. 2016 Avrupa Şampiyonası’nda 3 bronz madalya aldım, 2017’de Yıldızlar Dünya Şampiyonu oldum. Bu ortada Türkiye’de devam eden yıldızlar, gençler ve büyükler şampiyonalarında da madalyalar aldım. Bu yıl da Akdeniz Oyunları vardı. Orada da koparmada gümüş, silkmede altın madalya aldım. Akdeniz Oyunları, birinci oyunlar maçımdı ve çok istiyordum. Orada çok heyecanlıydım. Yakaladığım muvaffakiyetin akabinde Cumhurbaşkanımız telgrafla tebrik etti. O telgrafı görünce daha bir memnun oldum.”

Çalışmalarını azimli bir biçimde sürdürdüğünü vurgulayan Nuray, “Benim tek amacım 2020 Olimpiyatları. Onun için çalışıyorum. Allah müsaade verirse birinci oluruz. Lakin birinci olamazsak rengi olmayan bir madalya istiyorum, rengi hiç fark etmez. Kâfi ki madalya alayım.” diye konuştu.

“Eminim şampiyon Nuray Levent olacak”

Ulusal atletin antrenörü Yasin Aydın, 28 yıldır halter sporuyla uğraştığına dikkati çekerek, Nuray ile tanışma kıssasını şu biçimde anlattı:

“Sporcu olacak çocuk ya da kişi kendisini belirli ediyor. Yürüyüşü, hareketliliği ile yetenekli sportmen kendisini muhakkak eder. Nuray’ı halı alanda futbol oynarken gördüm. Top vuruşu mest etti beni, hoşuma gitti. Bacak gücünü yeterli kullanması, topa düzgün taraf verişini görünce ‘Bu bana lazım’ diye düşündüm. ‘Ülkeye de bu türlü bir atlet lazım’ dedim. Halter sporu da Türkiye’de yeniydi, atlet lazımdı. Üretmemiz gerekiyor, üretmek istiyorsak fabrika lazım. Makine biziz lakin eser lazım. Eser de çocuklar. Kız çocuklardan da Nuray’ı seçtik.”

Aydın, Nuray’ın bir orta halteri bıraktığını aktararak, “Nuray birinci başlarda idmanlara gelmemezlik yaptı. Konutuna, kapısına kadar gittik. Konutuna konuk olduk, ailesi ile konuştuk. Ailesiyle de takviye oldu, son kararı orada verdik. Biz de idman programlarımızı uyguladık, yeri geldi ağrısı sızısı oldu fakat âlâ bir yetenek kazandırdık. İnşallah bundan sonra da devamı gelecek.” değerlendirmesinde bulundu.

“Madalyanın rengi sarı olmalı.” sözünü kullanan Yasin Aydın, “Nuray’ın gayesi olimpiyatlarda madalya almak. Onun maksadı rengi olmayan bir madalya ancak benim gayem olimpiyatta sarı renkli, altın bir madalya. Ben eminim çok büyük bir aksilik çıkmazsa şampiyon Nuray Levent olacak.” diyerek kelamlarını tamamladı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın