İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünya halterinin efsanesi: Naim Süleymanoğlu


Küçük yaşta Bulgaristan’da başladığı halterde, Türkiye’ye iltica ettikten sonra rekorları ve şampiyonluklarıyla dünyanın efsane atletleri ortasına ismini yazdırmayı başaran “Cep Herkülü” unvanlı Naim Süleymanoğlu, vefatının birinci yıl dönümünde sevenlerince anılacak.

Bulgaristan’ın Kırcaali kentinde, 23 Ocak 1967’de dünyaya gelen Süleymanoğlu, halterdeki mükemmel performansıyla tüm otoritelerin dikkatini çekerken, “Cep Herkülü” lakabını aldı.

Halterde 16 yaşında birinci dünya rekorunu kıran Süleymanoğlu, 1984, 1985 ve 1986 yıllarında dünyada yılın haltercisi seçilirken, 1992 yılında da Memleketler arası Halter Basın Komitesi tarafından dünyanın en yeterli sportmeni ilan edildi.

1986 yılında Türkiye’ye iltica etti

Naim Süleymanoğlu, Bulgaristan’daki baskılardan kurtulmak ve Türkiye ismine karşılaşmalara katılmak için 1986 yılında Avustralya’da düzenlenen Halter Dünya Kupası sırasında Türk Büyükelçiliğine sığınarak, iltica etti.

1988 Seul Olimpiyatları’na Türkiye ismine katılabilmesi için Türk hükümetince Bulgaristan’a 1 milyon dolar ödenerek, gerekli müsaade alındı. O tarihten itibaren Naim Süleymanoğlu, şampiyonalara ulusal mayoyla katıldı.

Süleymanoğlu, 1986 yılında periyodun başbakanı Turgut Özal ve ilgili ünitelerin başarılı operasyonuyla Türkiye’ye getirildi. Naim, birinci evvel İngiltere’nin başşehri Londra’ya, bir gece orada kaldıktan sonra da Türkiye’ye geldi. “Cep Herkülü”, uçaktan iner inmez toprağı öperek Türkiye’ye olan hasretini gösterdi.

Güreş dışında olimpiyat altını getiren birinci isim

Naim Süleymanoğlu, Güney Kore’de düzenlenen 1988 Seul Olimpiyatları’nda erkekler 60 kiloda gayret ederken, Türkiye ismine bir prensip imza atmayı başardı.

Silkmede kaldırdığı 190 kilo, kendi tartısının 3 katı artı 10 kilogram olan “Cep Herkülü”, bunu dünyada başaran tek sportmen olarak tarihe geçti. Eski ulusal halterci, bu sonuçla Türkiye’ye olimpiyatlarda güreş branşı dışında altın madalya getiren birinci isim olmayı da başardı.

Naim ayrıyeten, silkmenin yanı sıra koparmada da 152.5 kilo kaldırarak toplamda 342.5 kiloya ulaşarak, dünya ve olimpiyat rekorları kırdı.

Üst üste 3 defa olimpiyat şampiyonu

Ulusal halterci, 1988 Seul, 1992 Barcelona ve 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda üst üste 3 kere şampiyon olarak, tarihi bir muvaffakiyete imza attı.

Başarılı sportmen ayrıyeten, 7 dünya şampiyonluğu elde ederken, Avrupa şampiyonalarında 7 altın madalya kazanıp, 46 dünya rekorunu da mesleğine ekledi.

1988 Seul Olimpiyatları’ndaki performansıyla dünya çapında bir üne kavuşan Süleymanoğlu, ünlü Time mecmuasına 3 Ocak 1988’de kapak oldu.

Dünya şampiyonlukları

Naim Süleymanoğlu, 5’i Türkiye ismine olmak üzere mesleğinde 7 sefer dünya şampiyonluğuna ulaştı.

Halterin efsane ismi birinci olarak, 1983 yılında Sovyetler Birliği devrinde Moskova’da düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda Bulgaristan ismine uzunluk gösterdi ve koparmada 130 kilo kaldırarak şimdi 16 yaşında birinci dünya rekoruna imza attı. Süleymanoğlu, bu şampiyonayı toplamda gümüş madalya ile tamamladı.

Süleymanoğlu, akabinde 1985’te İsveç’in Sodertalje kentinde, 1986’da ise Bulgaristan’ın başşehri Sofya’da düzenlenen Dünya Şampiyonalarında yeniden Bulgaristan ismine gayret etti ve tüm kategorilerde altın madalyanın sahibi olarak ismini tepeye yazdırdı.

Türkiye için 1989 yılında Yunanistan’ın başşehri Atina’da yapılan Dünya Şampiyonası’ndan itibaren ter döken Naim Süleymanoğlu, 1991 Donaueschingen (Almanya), 1993 Melbourne (Avustralya), 1994 İstanbul ve 1995 Guangzhou’daki (Çin) Dünya Şampiyonalarında tüm kategorilerde altın madalya kazanıp, şampiyon olmayı başardı.

Avrupa şampiyonlukları

Naim Süleymanoğlu, Avrupa Şampiyonalarında ise 7 altın madalyayı boynuna taktı.

Galler’in Cardiff kentinde 1988 yılında düzenlenen Avrupa Halter Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil eden Süleymanoğlu, 3 altın madalyayla tertibi tamamladı.

Süleymanoğlu, 1994 yılında Çekya’nın Sokolov kentinde organize edilen şampiyonada, yalnızca üç kaldırış gerçekleştirdi ve burada 3 dünya rekoruyla 3 altın madalya daha aldı.

Ulusal halterci, 1995 yılında Polonya’nın başşehri Varşova’da düzenlenen Avrupa Halter Şampiyonası’nda sakat olmasına karşın 1 altın ve 2 gümüş madalya kazandı.

2 sefer IWF üyeliği yaptı

Memleketler arası Halter Federasyonu (IWF) üyeliğine 2000 ve 2004 yıllarında seçilen “Cep Herkülü”, 18 Kasım 2017 tarihinde karaciğer yetmezliği nedeniyle vefat etti.

Naim Süleymanoğlu, siyaset, iş ve spor topluluğundan şahısların katıldığı merasimle Edirnekapı Mezarlığı’na defnedildi.

Cenazesine, etkin spor yaptığı devirde en büyük rakibi Yunan Valerios Leonidis de katıldı. Leonidis, cenaze merasiminde Süleymanoğlu’nun Türk bayrağına sarılı taputunu öperek, son seyahatine uğurladı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın